Špatný "návrh územního plánu" pro Chválkovice

V konceptu územního plánu byla tato plocha zařazena jako "smíšená obytná".

Plocha "smíšená obytná" je definována Vyhláškou o obecných požadavcích na využívání území č. 501/2006 Sb. takto:

§8

Plochy smíšené obytné

(1) Plochy smíšené obytné se obvykle samostatně vymezují v případech, kdy s ohledem na charakter zástavby, její urbanistickou strukturu a způsob jejího využití není účelné členit území na plochy bydlení a občanského vybavení a je nezbytné vyloučit umisťování staveb a zařízení, snižujících kvalitu prostředí v této ploše, například pro těžbu, hutnictví, chemii, těžké strojírenství, asanační služby.

(2) Plochy smíšené obytné zahrnují zpravidla pozemky staveb pro bydlení, případně staveb pro rodinnou rekreaci, pozemky občanského vybavení a veřejných prostranství a dále pozemky související dopravní a technické infrastruktury. Do ploch smíšených obytných lze zahrnout pouze pozemky staveb a zařízení, které svým provozováním a technickým zařízením nenarušují užívání staveb a zařízení ve svém okolí a nesnižují kvalitu prostředí souvisejícího území, například nerušící výroba a služby, zemědělství, které svým charakterem a kapacitou nezvyšují dopravní zátěž v území.

 

Ovšem na žádost vlastníka areálu Kovošrotu TSR město změnilo zařazení této plochy na plocha "smíšená výrobní" v návrhu územního plánu

Plocha "smíšená výrobní" je definována stejnou vyháškou takto:

§ 12

Plochy smíšené výrobní

(1) Plochy smíšené výrobní se obvykle samostatně vymezují v případech, kdy s ohledem na charakter území není účelné jeho členění například na plochy výroby a skladování, plochy dopravní a technické infrastruktury, plochy těžby nerostů a plochy specifické.


(2) Plochy smíšené výrobní zahrnují pozemky staveb pro bydlení pouze ve výjimečných a zvlášť odůvodněných případech.

 

Důležité: Pokud do finálního územního plánu bude opravdu schváleno zařazení plochy areálu Kovošrotu TSR jako "smíšená výrobní" a firma TSR si zažádá ve svém areálu o novou stavbu dále snižující kvalitu života v našich domovech, stavbě už nikdo nezabrání!

Můžeme se tedy u svých domovů dočkat staveb a životních podmínek jako v průmyslových zónách na Ostravsku (ty už tu teď koneckonců neoficiálně máme), protože Stavebnímu odboru při takto nastaveném územním plánu nezbude, než novou stavbu povolit.

Odkazy na souběžné dodržování hygienických předpisů o hluku apod. jsou bezzubé, zavádějící a alibistické, protože měření úrovně hluku a hygienické normy nejsou stavěny pro impulsní nepravidelný proměnlivý hluk, a tedy hluk produkovaný kovošrotem nedokážou postihnout.

Podle našich zjištění, když například akreditované měření bude trvat 8 hodin a z toho mlácení železa bude trvat 3 hodiny, rozředí se tříhodinový hluk přepočtem do těch osmi hodin a ještě se dle předpisu zanedbají hlukové špičky pro stanovení tzv. "ekvivalentní hladiny hluku". To znamená, že závěrem měření nutně bude, že provoz vyhovuje normám.

Původní zadání a koncept územního plánu navržený městem chránil místní obyvatele.

V lednu 2013 předložený návrh územního plánu však vychází vstříc zájmům soukromého vlastníka areálu kovošrotu a významně zhrošuje pozici nás, místních obyvatel.